Sultan Papağanları ve Muhabbet Kuşları

Sultan papağanları ve muhabbet kuşları bir arada yaşayabilir. Tabi ki sultan papağanı ayrı kafeste yaşamalıdır. Ancak aynı ortamda salabilirsiniz. Gözlemlediğimiz ölçüde, muhabbet kuşlarımız, 2 sultan papağanımız ile gayet iyi anlaşıyor. Bunun yanında sultan papağanı hakkında önemli detayları da paylaşmakta fayda var.

sultan papağanları muhabbet kuşları
Sultan papağanının alışması ve ele gelmesi için ne yapılmalıdır?

Sultan papağanı kuşunuz saldırgan davranışlarda bulunmuyorsa, diğer sultan papağanı kuşlarında olduğu gibi en fazla 1 yıl içinde size alışması beklenir. Ancak sultan papağanının ele gelmesi farklı bir olaydır. Sultan papağanının ele gelmesi için, öncelikle elinizden bir şey yiyor olması gerekir. Böylece elinizi bir hedef olarak görmemiş olacaktır. Öncelikle size saldırgan tavırlarda bulunmadığından emin olun. Bazı sultan papağanlarına petshoplarda kötü muamele uygulandığından, hayvan insanı düşman olarak algılıyor. Bu da alışma sürecini uzatıyor. Eğer size saldırmıyorsa, elinizle onun yiyeceği bir şeyler verin. Elinizin ona zarar vermeyeceğini göstermiş olacaksınız. Sonrasında zaten elinize gelmeye başlayacaktır. Ancak bu da zaman alabilir. Tamamen sizin sultan papağanı kuşunuza olan ilginize bağlıdır. Sultan papağanınızla konuşmayı deneyin. Onunla sürekli konuşun, böylece papağanınız size daha çabuk alışacaktır.

Sultan papağanım beni görünce yada ben ıslık çalınca ötüyo bana alıştı gibi. Elime gelmesi için nasıl şeyler yapabilirim?

Bu aşamada işimiz biraz daha kolay. Çünkü bizi görünce ötmesi, yine bizi sahiplendiği anlamına gelir. Eğer biz ıslık çalınca da ötüyorsa, artık sahiplenmenin de ötesinde size iyice alışmış demektir. Tatile çıkacağınız zaman bile onu yalnız bırakmamanız gerekir. Alışma evresini tamamlamış, artık ona yavaş yavaş yakınlaşmayı denemeliyiz. Daha önce elimizle yem vermediyseniz, kabuklu fıstık başlangıç olarak ideal olacaktır. Çoğu sultan papağanı kabuk fıstık için çıldırıyor. Özellikle birkaç tanesini ayıklamadan önüne koyun. Kabuklarını parçalamak onu zamanla eğlendirecektir. Hem gagası içinde faydalı bir yiyecek türü olduğu için her hafta ödül gibi veriyoruz. Bunun yanı sıra kabak çekirdeği ve ay çekirdeğini de ayıklayıp veriyoruz. Bazen birkaç tane badem bile özellikle gagası için harika işe yarıyor. Sultan papağanları kuru yemişlere bayılıyor. Benim önerim kendiniz için 50'şer gramlık farklı farklı alın ve önce birkaç tane onun karşısında yiyin, sizi izlemesini sağlayın, daha sonra da onun önüne koyun ve son aşama da elinizle vermeye çalışın. Gerçekten de çok akıllılar. Sabırlı olun, mutlaka sizin istediğinizi verecektir.

0/Konu hakkında ne düşünüyorsun?

Daha yeni Daha eski