24 Temmuz 2014 Perşembe

Bayram Namazı Ne Zaman ve Nasıl Kılınır?

bayram namazı nasıl kılınır

Bayram namazları, islamın en güzel toplanma hareketlerinden biridir. Müslümanlar arasındaki birliği, beraberliği güzel bir şekilde yansıtan ve onları bir araya getiren daha kapsamlı bir namazdır. Her hafta cuma namazına giden müslümanlar, bayram namazı sayesinde çok daha geniş kitlelerce katılım göstererek birlikte namaz kılarlar.

Bayram namazı ne zaman kılınır?

Bayram namazı, bayramın ilk günü, kuşluk vaktinde kılınır. Bayram namazı farz namazlardan değildir, vaciptir. Cemaat ile birlikte 2 rekat olarak kılınır.

Diğer namazlar ile aralarındaki inceliklere bakacak olursak, vacip oluşunun ve kılınmasının şartları, örnek olarak Cuma namazının şartları gibidir. Yani ezan okunmaz, kamet getirilmez. Bayram namazları senede 2 sefer müslümanlara fırsat olur.

Cuma namazı farz olan kimse için, bayram namazı kılmak vaciptir. Bir diğer önemli ayrıntı ise; Bayram hutbesi, Cuma hutbesi gibi farz değildir, sünnettir. Namazdan sonra imam hutbeye çıkar ve okur.

Ramazan bayramında namazdan önce; hurma, şeker gibi tatlılardan yemek, gusül ederek yıkanmak, misvak ile ağız bakımı yapmak, en güzel elbiseleri giymek, verilecek fitreyi namazdan önce vermek, yolda giderken yavaşça tekbir okumak müstehaptır, yani Allah katında sevilen beğenilen bir davranıştır.

Kurban bayramında namazdan önce; herhangi bir şey yememek, namazdan sonra önce kurban eti yemek, gün içinde namaza giderken yüksek sesle, (özrü olan kimseler için yavaşça) tekbir getirmek müstehaptır.

Evet gelelim teşrik tekbirine. Belki de çocukluktan bu yana hemen herkesin dikkatini çeken bu olayı ben çok seviyorum. Teferruatını birazdan söyleyeceğim. Kurban Bayramı'nın arefe günü, sabah namazından, bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar, erkek yada kadın fark etmez herkesin, cemaat ile kılsın yada kılmasın yalnız kılsın bu da fark etmez, farz namazından sonra selam verir vermez, mutlaka bir kere "Teşrik tekbir"ini okuması vaciptir.

Teşrik tekbiri, Kurban bayramı günlerinde farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir.

Bayramdan önceki gün, yani arefe gününün sabah namazından itibaren bayramın 4. günü, ikindi namazına kadar 23 vakit farz namazını müteakiben birer kez "  اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ لاا اِلهَ اِلاَّ اللّه وَاللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ وَلِلّهِ الْحَمْدُ  "

"Allahu Ekber Allahu Ekber Lâ ilâhe İllâllahu Vallahü Ekber, Allahu Ekber ve Lillâhi`l Hamd" şeklinde tekbir getirilir. Arka arkaya getirilen bu tekbire, teşrik tekbirleri denir.

Teşrik Tekbiri'nin anlamı nedir?

"Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah'tan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah'a mahsustur".

Bir an için burada bayram namazı kıldığınızı bir düşünsenize? Burası neresi mi? 1 şubat 1935 tarihinde müzeye çevrilen Ayasofya. Büyük bir hasretle bekliyor secdeye eğilecek başları. Neyse bu konu değişik yerlere gider, kaldığımız yerden devam edelim.

Hz. Muhammed (s.a.s.) efendimizin, Kurban Bayramı'nın Arefe günü, sabah namazından başlayarak, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dahil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır. (Beyhaki, es-Sünenü'l-Kübra, Haydarabad, 1344, III, 315; Darekutni, Sünen, Beyrut, 1966, II, 49).

Buna göre hanefi mezhebine sahip kimseler için, tercih edilen görüşe göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın ardından teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek her müslüman kişiye vaciptir. Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz kaza edilirken teşrik tekbirleri de kaza edilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri halinde ise tekbir getirilmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez (Serahsi, el-Mebsut, II, 43; İbnü'l-Hümam, Fethu'l-Kadir, II, 81). Şafi mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir (Maverdi, el-Havi, 1994, II, 501).

Teşrik tekbirlerini hanımlar, gizli olarak getirirler.

Bayram namazı nasıl kılınır?

  • "Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama" diye niyet edilerek namaza durulur.
  • Sonra "Subhaneke duası" okunur.
  • Sonra eller 3 kere tekbir getirilerek kulaklara kaldırılıp (iftitah tekbirinde olduğu gibi), birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlanır. İmam önce Fatiha, sonra bir sure okur ve cemaat eşliğinde rükuya eğilinir.
  • Rüku ve secdeler yapılır. Ayağa (ikinci rekata) kalkılır ve eller bağlanır.
  • İkinci rekatta, imam önce Fatiha ve bir sure okur. Sonra iki el, 3 kez tekbir getirerek kaldırılır. Üçüncüsünde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükuya eğilinir.
  • Sonra secdeler yapılarak oturulur.
  • Oturuşta imam ve cemaat, Ettehiyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik, Rabbena atina ve Rabbena firli dualarını sırayla okuyarak önce sağa, sonra da sola selam verip namaz bitirilir.

ilginizi çekebilir

Son İzlenen El Işi Videosu

  • Yorumlar