7 Mart 2014 Cuma

Bankalarda Unutulan Paralar İsim Listesi

Gerçekten de trajikomik bir konu bu. Türkiye bankalarında unutulan 10 Türk Lirası altı ve 50 Tl üzeri toplamda 254 bin hesap bulunmakta. Ve bu banka hesaplarındaki unutulmuş paraların toplamı 31 Aralık itibariyle 119 Milyon Tl, eski parayla 119 trilyon. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, 15 Haziran 2014 tarihine kadar hesap sahiplerine zaman tanıyor.

Kuruş olarak bu konuya baktığımızda, 2014 itibariyle 4 Milyar Tl'ye yakın bozuk paramız bulunuyor. Ve bu madeni paraların değeri 1 Milyar 500 bin olarak hesaplandı. Hani 1 kuruş deyip geçeriz ama kişi sayısı arttıkça unutulmuş para miktarı da 119 milyonu buluyor.
bankada unutulan paralar
Bankacılık Kanunu'nun 62 nci maddesi uyarınca, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar hak sahibinin son işlem tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi bulunmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yürürlüğe konulan Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zaman aşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usül ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca, zaman aşımı süresini dolduran katılım fonu hesapları, emanet ve alacaklar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (Fon) ve ilgili katılım bankası yanında Birliğimizce de internet üzerinden ilan edilmektedir.
tasarruf mevduati sigorta fonu merkez bankasi
Listeler, www.tkbb.org.tr internet sayfasında bulunan "Zaman aşımına Uğrayan Hesaplar" bölümünden Şubat 2014-Mayıs 2014 dönemi içerisinde sorgulanabilir. Yayınlanan listede ismi bulunan hesap sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için Haziran 2014 ayının 15'ine kadar ilgili katılım bankası şubesine başvurmaları gerekmektedir. Bu tarihe kadar sahipleri tarafından işlem yapılmayan hesaplar zaman aşımına uğrayacak ve Fon'a gelir kaydedilecektir.
bankada unutulmus paralar isim listesi

Unutulan paranız var mı, yok mu? Sorgulama yapmak için : www.zamanasimi.org/tkbb


ilginizi çekebilir

Son İzlenen El Işi Videosu

  • Yorumlar