1 Şubat 2014 Cumartesi

Blogger 301 Yönlendirmesi

icann registrar domain kaydetmek
blogger 301 yonlendirmesi nasil yapilir
Çeyizlik elişleri elegance handicrafts el işi blogu com oldu. Blogumuzda 301 yönlendirmesi nasıl yapılır, test ettik. Ceyizlikelisleri.net web adresimizi, ceyizlikelisleri.com olarak güncellemeye karar verdik. Net olarak başladığımız bu yola, com olarak devam etmek istedik. Ancak bir sorun vardı. Blogger alt yapısında nasıl 301 yönlendirmesi yapabilirdik? Çünkü net alan adının, yaklaşık 2 senelik bir geçmişi ve google ön belleği vardı. Buradaki arama motoru ziyaretçi trafiği göz ardı edilemezdi. Nette ve özellikle webmaster forumlarında, blogger alt yapısında 301 yönlendirmesini derinlemesine araştırdık. Seo konusunda geçmişi olan kişilerle konuyu tartıştık. Ancak nafile, çünkü istediğimiz şey hosting gerektiriyordu ve biz blogger alt yapısında bunu nasıl gerçekleştireceğimizi bulmaya çalışıyorduk.

Peki istediğimiz neydi? Çok basit gibi görünen, blogumuzun blogger blogspot alan adına yönlendirilmiş net domain adresini, com alan adına, arama motoru trafiğine engel olmayacak şekilde 301 yönlendirmesi ile taşımak. Bu demek oluyor ki, yayınladığımız bütün konuları link uzantıları ile net'ten com'a aktarmak zorundaydık. Ölme eşşeğim ölme. Farklı yöntemler gerekliydi. Domain adresimiz ihs paneline kurulu olduğundan, riske atmamak adına geçtiğimiz hafta paravan bir blogumuzu benzer şekilde yönlendirmeye çalıştık. Fakat ihs panelindeki domain yönlendirme bölümü, arama motorundan trafik almış ziyaretçiyi bir türlü yönlendirmeye dahil edip, yeni adrese taşıyamıyordu.

blogger 301 redirect custom domain
Düşünce basit, ancak blogger alt yapısında hosting mantığı olmadığı için kısıtlanmış durumdaydık. Blogger destek ekibine bu konuda bir de istek yaptık. Önemli sayfalar oluşturmak için, hiç değilse 10 mb kotalı bir host alanı özelleştirilmiş alan (custom panel) olarak blogger kullanıcılarına sunulabilir. Bu alanda, adsense kullanıcılarının yaşadığı iframe sorunu gibi, blogger 301 yönlendirmesine yardım php ve asp kodlarını www.ceyizlikelisleri.com/yonlendirme.php şeklinde bir sayfa ile blog içinde barındırarak sorunu kökten çözebilirdik.

Ancak biz, bloggerın şu anda böyle bir hosting alanı sağlamadığı için kendi yöntemimizi geliştirdik. Bu yöntem sayesinde, tüm arama motoru ziyaretçi trafiği 2 saat içerisinde net'ten com'a başarıyla yönlendirildiler.

Blogger 301 domain yönlendirmesi için ne yaptık?
  • 301 yönlendirmesi için code.google.com hesabı ile php yönlendirme kodunu yerleştirdik.
  • Doğrulanmış web sitemizi, webmaster araçlarından ayrı ayrı www.ceyizlikelisleri.net ve ceyizlikelisleri.net olarak panelimizde gördükten sonra, google'a web sitemizin yeni bir adrese taşındığını bildirdik. Bu bildirimden sonra aşağıdaki mesaj, webmaster tools panelimizde göründü.
ceyizlikelisleri.net url'si, www.ceyizlikelisleri.com url'sine taşındı.
(www.ceyizlikelisleri.net url'si de www.ceyizlikelisleri.com url'sine taşındı.)

Eee ne diyelim. Yeni com alan adımız hayırlı olsun, kısa zaman içinde tekrar görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

ilginizi çekebilir

Son İzlenen El Işi Videosu

  • Yorumlar