26 Aralık 2013 Perşembe

Youtube Telif Hakkı Bildirimi Göndermek

Ve Rümeysa Osmanoğlu Youtube üzerinde copyright dmca protection avına çıktı. Merhaba hanımlar, çok heyecanlı bir konu ile karşınızdayım. Hepinizin de bildiği gibi Çeyizlik Elişleri Elegance Handicrafts youtube kanalımızı açalı 6 ay oldu. Bugün burada youtube telif hakkı bildirimi göndermenin püf noktalarından bahsedeceğim. Emeğinin karşılığını hiçe sayan gereksiz hücreler birer ikişer videolarımızı indirmiş ve kanallarına yüklemiş. Videolarımızı elbet indirebilirsiniz, ancak internet ortamına yüklememe koşulunu tarafımızda saklı tutarız. Videolarımızı kanallarına yükleyen kullanıcılara karşı hukuki haklarımızı sonuna dek savunacağımızı belirtmek isterim. Bu sebeple yılın her ayının farklı birkaç gününde çalıntı video avına çıkacağımızı duyurmak istiyorum.

youtube telif hakki dmca protection logo
Dmca protokolü gereği, youtube telif hakkı bildirimi bölümünü incelemenizi tavsiye ediyorum. Peki bu sayfada neler var? Youtube içeriğinizi yönetme panelinde, telif hakkı bildirimi gönderebileceğiniz sayfaya ulaşabileceğiniz bağlantı var. Bu bağlantı size, bildirim göndermeden önce kısa bir bilgi veriyor.

Burada dikkatinizi çekmesi gereken en önemli bilgi;
Bir hak ihlali bildirimi göndererek içeriğin kaldırılmasını istemeyi seçerseniz, hukuki bir süreç başlatmakta olduğunuzu lütfen unutmayın. Yanlış hak taleplerinde bulunmayın. Bu sürecin hatalı kullanımı, hesabınızın askıya alınmasıyla sonuçlanabilir veya başka yasal sonuçları olabilir.

Yani, içeriğinizin %100 sahibi siz olmadıkça bu seçeneği kullanmamalısınız. Aksi halde yasal yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

Eğer içeriğinizin tamamının size ait olduğunu düşünüyorsanız ve hala telif hakkı bildiriminde bulunmak istiyorsanız telif hakkı şikayeti gönder bağlantısına tıklayarak ilgili sayfaya geçiyorsunuz. Bu sayfa telif hakkı şikayeti göndermenin ilk adımıdır.

Karşınıza çıkan bu ilk sayfada, "Telif hakkı ihlali (Bir kişi eserimi kopyaladı)" seçeneğini işaretleyin. İşaretledikten sonra, hemen altında çıkan seçenekte, "Benim!" tıklayarak devam edin.

Sonraki adım, eğer karşınızda profesyonel bir sahtekar varsa, çıkacak anlaşmazlıkta tarafların kişisel bilgilerinin doğruluğu amacı ile birlikte doğabilecek hukuksal sürecin gerçek kişiler tarafından temsil edilebilmesi için bu bölümü dolduruyoruz. Eğer videolarınız size aitse gönül rahatlığı ile doldurup işleme devam edebilirsiniz. Çünkü doğabilecek her türlü hukuki yaptırımların sorumlusu, videonuzu çalan kanal sahibi olacaktır.

Eğer gerçekten youtube iş ortağı olmanın gerekliliklerini yerine getiren orjinal bir kullanıcı iseniz, burada sizi endişelendirecek herhangi bir seçeneğin olmadığını göreceksiniz.

"Aşağıdaki kutuları işaretleyerek, iyi niyetle belirtirim ki:" seçeneklerini okuyup onayladıktan sonra, "Şikayet Gönder" butonuna tıklayarak, Telif hakkı bildirimimizi gerçekleştirmiş oluyoruz.

Bu aşamadan sonra ne oluyor?
İçiniz rahat olsun, arkanıza yaslanın ve Digital Millenium Copyright Act yani Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasasının işlemesini bekleyin. Youtube telif hakkı ekibine ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu konuda işlerini mükemmel yapıyorlar ve yoğunluğa göre 48 saat içerisinde içeriği kaldırıyorlar veya sizden daha fazla bilgi istemek için geri dönüş yapıyorlar. Aşağıdaki resimde örnek bir telif hakkı bildirimi sonucunu görüyorsunuz. Videomuzu çalan bir kullanıcının kanalındaki videomuzun bağlantısına tıkladığımızda bu şekilde bir görüntü karşımıza çıkıyor.

youtube telif hakki bildirimi
Son olarak ben Rümeysa Osmanoğlu, diyorum ki;
Telif hakkı, kul hakkıdır. Her kul hakkı da ahirete bırakılmaz. Siz değerli Çeyizlik Elişleri Elegance Handicrafts ziyaretçilerime önerim, eğer youtube kanalınız varsa, videolarınızı da kendiniz üretiyorsanız, mutlaka haklarınızı bilin ve haklarınıza sahip çıkın. Telif hakkı bildiriminde bulunduğunuz andan itibaren, size bildirimi geri çekmenizi gereken bir e-mail gönderilirse, kesinlikle geri çekmeyin. Çeşitli bahaneler öne süren ve telifleri geri çekmem gerektiğini söyleyen onlarca e-mail aldım. Bu tarz e-postaları umursamayın, hedefinize odaklanın.

Bu yazı benim için oldukça keyif verici oldu. Bir başka yazımda daha görüşmek dileğiyle...

Not: Bu telif hakkı yazımı bile kaynak göstermeden kopyalayan üçkağıtçılar olacaktır. Onlar içinde google dmca formu doldurduğumu belirtmek isterim. Sıralamada bağlantıları siliniyor haberleri yok. Haybeye seo yapıp duruyorlar ondan sonra. Herşey bir telif formuna bakıyor çok şükür. Gözümüzden kaçanları da Allah'a havale ediyoruz zaten.

Hadi kalın sağlıcakla :)

ilginizi çekebilir

Son İzlenen El Işi Videosu

  • Yorumlar