4 Eylül 2013 Çarşamba

Evde Kendi Kendinize İngilizce Öğrenebilir Misiniz?

İnteraktif görsel dil eğitim programlarını denediniz mi bilmiyorum ama benim sizlere tavsiyem Rosetta Stone ve Tell Me More. Her iki ürünün de faydaları sizi fazlasıyla cezbedecek şekilde. Kolay olan hiçbir şey yoktur elbette. Ancak yabancı dil öğrenmek isteyenler için hazırlanmış bu programlar, işimizi daha da kolaylaştırarak, dil öğrenme yükümüzü önemli ölçüde hafifletmektedir. Burada önemli metodları ele alacağız.

blue world face logo
evde kendi kendine calisarak dil ogrenebilir miyim
Rosetta Stone yada Tell Me More tarzındaki görsel yabancı dil eğitim programlarını kullanarak dil çalışan öğrencilerin çoğu aşağıdaki yöntemleri uygulamazlar. Bu eksiklik sebebiyle de sonuca ulaşamayıp, sorunu programda aramaya başlarlar. Hızlı bir şekilde programın kişiye sunduğu leveller bir an önce bitsin diye uğraşıp dururlar. Oysa bu bir oyun değildir. Dil öğrenmek ciddi bir iştir ve siz bu eğitim setlerine başladığınızda yoğun bir programın içerisine girmiş oluyorsunuz. Amacınız level bitirmek değil, adım adım öğrenmeye çalışmak olmalıdır.

dil nasil ogrenilir calisma ip uclari
Dil Uygulamalarında Kullanacağımız Teknikler Nasıl Olmalıdır?
  • Rosetta Stone yada Tell Me More dil program paketlerinden biriyle çalışırken önünüzde mutlaka açık bir defter olmalıdır. Anlayamadığınız bazı şeyleri, vakit geçirmeden not etmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, not alıp hemen ikide bir kitaba bakmak şeklinde olmamalıdır! Günlük çalışma seansınız bittiğinde notlarınızı tekrar etmelisiniz ki, program akıcılığı sürekli dur devam et şeklinde olmasın.
  • Gramer ciddi bir iştir ancak fazla takılmamalısınız. Dil öğreniminiz zamana yayarak, programın size sunacağı püf noktalara yer vermelisiniz. Burada önemli olan kısım, her ne olursa olsun başucunuzda kolayca erişebileceğiniz bir gramer kitabınız mutlaka olmalıdır. Rosetta Stone ve Tell Me More uygulamalarında anlayamadığınız şeyler karşınıza çıkacaktır ve bunları defterinize not edecek ve kitabınızdan bakacaksınız.
  • Rosetta Stone ve Tell Me More setlerinin içinde olan cümlelerin listesi setinizin içinde olması gerekir. Sık sık sesli okuyarak tekrar yapmalısınız. İlk etapta zihniniz  kelimeleri Türkçe'ye çevirmeye odaklansa da, sonradan pratiğe döndüğünüzde bunu aşmış olacak ve deyim yerindeyse adeta otomatiğe bağlayacaksınız.
  • Burada en önemli nokta bence burası. Rosetta Stone ve Tell Me More programlarıyla verilen mp3 derslerini acele etmeden ünite ünite dinlemelisiniz. Anlayamadığınız kısımları yazılı dökümanları ile takip etmelisiniz. Mp3'lerin sizlere söylediği cümle ve kelimeleri defterinize yazmaya çalışın. Bu şekilde hem yazmanız, hem de anlamanız gelişecektir. Düzenli olarak sesli tekrarlar ile her gün dil eğitiminde bir adım daha yol katettiğinizi göreceksiniz.
  • Dil eğitim setinizdeki level programları tamamen bitirdiğinizde, setinizdeki kelimeler listesini bir cep defterine yazın yada kendi sesinizle telefonunuza kaydedin. Bu şekilde yapacağınız tekrarlar ile kelime hazineniz kalıcı ve unutulmamak üzere hafızanıza yerleşir.
Dikkat;
Dil konusunda tecrübe edinmek için bu püf noktalara ihtiyacınız olacaktır. Öyle ki, yeni başlayan her aday bu adımları uyguladığında, başarılı olmaması neredeyse imkansız olacak. Yapılan en büyük yanlış kısa zamanda level bitirme derdinde olup, bilgisayar karşında bıkkın, sıkılmış bir halde olmaktır. Ne istediğinizi iyi bilin. Önemli olan öğrenmek ise, adımları öğrenerek ilerleyin.

birden fazla dil ogrenirken uygulanmasi gereken metodlar
Bir diğer önemli husus ise, örneği bir sete çalışıyorsunuz. "Ama neden ben hala alt yazısız film izleyemiyorum?" "Şimdi burada ne dedi, anlayamıyorum, konuşamıyorum." gibi olumsuz düşüncelerle kendini yıpratmayın. Demoralize olmak sizi geriye iter. Bu uzun soluklu bir iş ve çalıştığınız her an sizlerin kâr tablonuza yazılıyor olacaktır. Bir kitaptan diğerine geçmeyin. Başladığınız işi mutlaka bitirin. Tekrar edin ama mutlaka bitirerek tekrar edin. Dil eğitiminde başarılı olanlar, süreklilik göstermiş kişilerdir. Emeğiniz asla boşa gitmeyecektir.

Örneğin Rosetta interaktif eğitim setiniz var. Ve level 3'e kadar geldiniz. Bu seviyede artık sistemi oturtmuş olduğunuz için, set dışında öyküler, hikaye kitapları, dünya klasikleri, testler, ve daha pek çok kaynağa yönelebilirsiniz. Hızınız bu noktada 2'ye katlandığında sürekli başka kaynaklara odaklanmayın. Burada önemli olan setinizi kavramaktır. Diğer kaynaklara sürekli baktığınızda, setinizin eksik olduğu düşüncesine kapılabilirsiniz. Oysa bir set tamamen bitmeden sorgulanmamalıdır. Ayrıca sorgulansa dahi, emin olun ki size sunulan set tamdır. Sadece kavrama yeteneğiniz üzerinde değişikliklere gitmeniz gerekebilir.

dil ogrenmek isteyenler icin onemli notlar
Yoğun dil çalışmalarında şimdilik önerebileceğim önemli püf noktalar bu kadar.
Kolay gelsin setiniz hayırlı olsun.

ilginizi çekebilir

Son İzlenen El Işi Videosu

  • Yorumlar