Zencefili Nasıl Tüketmeliyiz?

yeşil zencefil toplanma zamanı

Dünya hızla kirlenmeye devam ederken, bu kirlenmenin insan sağlığına olumsuz etkileri de giderek artmakta. Özellikle yediğimiz yiyecekler doğallığını, (biz her ne kadar farketmeye zorlansak bile) yavaş yavaş yitirmektedir. Tükettiğimiz gıdalara dikkat etmenin zamanı gelmedi mi sizce? Tüm bunların yanında insan sağlığı için çok faydalı bir bitki türü var sırada. İşte o bitki; zencefil.

Zencefilin diğer adlarını; zingiber, zencebil, gingembre, ginger, olarak kayıtlarda görebilirsiniz.

Botanik bilgilere bakacak olursak;

Zencefiller familyasından, bir bitki türüdür ve 1 cm ile 2 santimetre arası boyutlardadır. Ülkemizde yetişmemektedir. Gövdesi bir boruyu andırır ve yaprakları 1 ila 2 cm boyundadır. Çiçek koçanı 4 ile 6 cm boyutlarındadır. Sadece bu görüntüsü ile de kozalağa benzetebilirsiniz. Kozalak şeklindeki esmerimsi yaprakların altından çıkan çiçek sapları üzerine çiçekleri vardır. Kökleri yumru şeklinde birbirine bağlanmış, yatsı, etlimsi ve boynuz gibidir. Kökleriyle de çevresine yayılır.

zencefil bahçelerinden toplanırken
Zencefil Nerelerde Yetişmektedir?

Zencefilin anayurdu Güneydoğu Asya olduğu tahmin edilmektedir. Günümüzde Malezya, Hindistan ve diğer Tropikal bölgelerde yetişmektedir.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefilin kurutulup öğütülerek toz haline getirilmiş kökleri ekmek, pasta, tatlı, şarap ve bazı likörlerin yapımında kullanılır. Ayrıca zencefil tozu, baharat olarak tüketilmektedir.

Zencefil Nasıl Toplanır ve Muhafaza Edilir?

Zencefiller sonbaharda yaprakları solmuş şekilde döküldükten sonra kökleri çıkartılır. Güzelce yıkanır. Dış kabuğu soyularak bir gece soğuk suda bekletilir, daha sonra güneşte kurutulmaya bırakılır.

zencefil toz haline dönüştürülürken

Zencefil borneol, zingiberon, zingiberol, fellandron, sineol sitrali içeren uçucu yağ, nişasta, yapışkan bitki sıvısı ve reçine yönünden oldukça zengindir.

Zencefil'in Bilinen Faydaları Nelerdir?

  • Zencefil, mide ve bağırsak gazını sökme özelliği ile bilinir.
  • Mideyi yapıştırır.
  • Zencefil tüketenlerde kanser riskinin azaldığı gözlemlenmiştir.
  • Vücuttaki kan dolaşımını oldukça hızlandırır.
  • Vücudu ısıtır ve terlemeyi sağlar.
  • Zencefil çayı ile gargara yapıldığında boğaz ağrılarını yok eder.
  • Kas incinmelerin de haricen kullanılarak masaj yapılabilir.
zencefil çayı ve faydaları
Zencefil Çayı Nasıl Demlenir?

Zencefil bitkisel çay olarakta kullanılır. Zencefil tozu veya dilimlenmiş kök parçalardan 1 tatlı kaşığı, 1 bardak suya konur. (Ben toz olarak tercih ediyorum) Kaynama noktasına kadar ısıtılır, sonra kısık ateşte 10 dakika kadar daha kaynatılır ve tatlandırılarak yemeklerden önce çay gibi içilir.

Püf nokta:Kaynattıktan sonra, nane gibi acımsı tadına alışmanız için, 330ml. hacmindeki bardağınıza, 3 çay kaşığı şeker yada 200ml. (1 su bardağı) zencefil çayınıza 2 çay kaşığı şeker katmanızı tavsiye ederiz.

0/Konu hakkında ne düşünüyorsun?

Daha yeni Daha eski