Tırnak Bakımında Püf Noktalar

Merhaba bugün sizlere farklı bir konuyu sunacağım. İnsan vücudu muazzam parçalarla donatılmış gelişmiş son model bir makinedir. Ve tırnaklarımız... Özellikle yapılan doğru ve yanlışlarla hayatımızı yaşayıp gidiyoruz. Belki bilerek, belki bilmeyerek. Ancak bilgi nerede olursa olsun araştırılmalı, bulunmalı ve paylaşılmalıdır. Tırnaklarımız kişisel bakıma ihtiyacı olan önemli noktalardan biridir. Tırnakların düzenli olarak kesilmesi çok önemlidir. Tırnakların mantar enfeksiyonundan, deri altı bulaşıcı hastalıkların gelişmesine kadar birçok tehlikeli hastalık ile karşı karşıyayız hanımlar! Her hastalığın bir bulaşma ihtimali mutlaka var. Şahsen ben bu kanıdayım. Çünkü tıp bilimi her ne kadar gelişmiş ve de gelişmekte olsa da, bu ihtimal asla "%100 bulaşmaz" sonucunu ortaya çıkartmaz.

Vücudumuz sürekli kendi içerisindeki "eczane" diye tabir edebileceğimiz mekanizmasıyla kendisini koruma altına almaktadır. Peki nereye kadar? İşte bu noktada da islam bize güzel bir yol gösterici olmakta. Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de belirtilen ayetler ve efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) sünnet örneklerinde geçen temizlik kurallarını uyguladığımızda, insan olarak yaşamanın erdemine kavuşmuş oluyoruz. Peki tırnaklar için neler söyleyebiliriz? Abd'deki uzman araştırmacılar, 1000 kişi (kanserli ve sağılıklı) insanın ayak tırnaklarının incelenmesini yaptıklarında, tırnaklarında bulunan nikotin (nicotine) yüzdesine göre hastalık hakkında raporlar oluşturmaya başladılar.

Bu duruma göre ayak tırnağında bulunan nikotin yüzdesi yüksek olan insanın, yüzdesi düsük olana göre kansere yakalanma riski çok daha riskli boyutlardadır! Ayak tırnaklarımızın önemi şimdi daha da artmış durumda. Peki bu nikotin nedir? Sadece sigara olarak bakmayın olaya. Siz içmeseniz bile, her birey şu an pasif içici konumundadır. Şiddetle bu zararlı maddelerden ve tüketildikleri ortamlardan uzak durmalıyız. Sadece bunlarla da sınırlı değil, ayağınıza giydiğiniz ayakkabı sıkıyor mu? Yada ayağınıza uymayan sivri burun yada ayak şeklini bozan topuklu çizme yada değişik tarz ve modelde ayakkabılar mı kullanıyorsunuz?

tırnaklarımızı nasıl kesmeliyiz

Cevabınız evetse, risk gurubunda sizde varsınız! Çünkü tırnak batması sizin için artık kaçınılmaz olacaktır. Bunun yanında düzgün kesilmeyen, yanlış yöntem ve derinden kesilen tırnaklar da, tırnak batmasına sebep olmaktadır. Lütfen tırnaklarımızı düz biçimde, köşeleri görünecek şekilde keselim. Oval biçimde, köşeleri belli olmayacak şekilde yapılan kesimler, tırnak batması riskini ortaya çıkarmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi, vücudunuzun herhangi bir yerinde rahatsızlığınız varsa mutlaka bir hekime muayene olun. Zira erken teşhis hayat kurtarır. Bir sonraki konumuzda görüşmek üzere, sağlıklı günler dilerim hanımlar.

0/Konu hakkında ne düşünüyorsun?

Daha yeni Daha eski