Tülbent Oya Modeli 51

Osmanlı topraklarında yaşamış toplumlar, bu devlete ne şekilde hizmetkar olmuşlar, 21. Y.Y.'da yapılan araştırmalar sonucu, geçen yüz yıla göre çok daha açıkça ortaya konulmaktadır. Mimari yapısındaki desenlerin inceliğini, bir kadının evde işlediği el işinde dahi görebilmek, öyle sanıyorum ki, bu toplumun ne kadar zengin bir kültür mirasına sahip olduğunu göstermektedir. Anadolu topraklarında, gözlerinizi nereye çevirseniz, Osmanlı Devleti'nin zaman içerisindeki gücünü görebilirsiniz. O güç ki, yıkıldıktan sonra bile kültürel mirasını hala capcanlı bir biçimde ayakta tutabilmektedir. Nesilden nesile aktarılan bir diğer gerçekse, aile yapısı ve işleyişidir. Gerçek örf ve adetlerimiz, zaman içinde yıpratılmaya çalışılsa da, gerçek Osmanlı torunları (islam ruhunu anlayan ve yaşayan her birey, birer Osmanlı torunudur) bu değerlerimizi her zaman korumuştur.

köylü güzeli oya modelleri

Her müslüman da bu eşi benzeri olmayan, ahlak abidesi değerlerimizi de, inşallah kendisinden sonraki kuşaklara aktaracaktır. Bugün değişimin içindeki toplumlara baktığımızda, ecdadının kendisine ne bıraktığını sorgulama gereği hissetmektedir. Oysa Anadolu topraklarında yaşayan, özü bu topraklara ait olan insanlar, ruhi yapısı itibariyle de, atalarını saygı ve duayla anmaktadır. Öyle sanıyorum ki bu durum, bu müslüman halkın, birlik ve beraberliğinin, yönetiliş biçimlerinin de, İslam olması sebebiyle, bu kadar bilinçli bir haldedir. Sosyal yaşamlarında yediği içtiği ayrı gitmeyen, kardeşliğin tamamen inancı gereği gerekli olduğunu kavramış kişiler, faydayı hem kendi nazarlarında, hem de toplum nazarında görmektedirler. Benim düşüncem o ki, zaman bu toplumun yaralarına, ilaç olacak merhemin sürülmesi gibi şifalı olacaktır. Sabır gerektiren bir zamanda, etrafımızda yalan yanlış birçok haberler görüntülemekteyiz.

iğne tığ oyası örnek modeli

Oysa bu toprakların gerçek sahipleri, Osmanlı toplumudur. Her ne kadar, görsel yayın organları aracılığıyla hükmetmeye çalışsalar da, inancı tam olan her birey, olup bitenin farkındadır. Sonuç olarak; bugün işlediğimiz tülbentleri saracağımız her baş, şunu bilmelidir ki; Osmanlı bu kadar içimize işlemişken, biz neden Osmanlı'nın sadece süsünü, işlemesini yada sanatsal, görsel mirasını yaşatıyoruz? Ahlak mirasıyla ayakta duran bir devletin, aile yapısını bütünüyle örnek almak, yuvamızın da güçlü bir şekilde ayakta durmasını sağlayacaktır. Düşünsenize, her ailenin birer Osmanlı olduğunu? Gerçek gücün nasıl elde edileceği işte bu kadar somut bir şekilde ortada. Bu gücün var olmasını istemeyenler, bildikleri için görsel yayın organlarıyla, aile yapısını hedef almaktadırlar. Bize düşen en büyük görev, bu oyunlara asla gelmemek ve toplum bilinci yüksek bireyler yetiştirmektir. Şimdi tekrar bakın işlediğiniz el işi oyalarına ve tekrar bakın bu Anadolu topraklarına. Paranın icat edildiği, her metre karesinden bereket fışkıran bu topraklara tekrar bakın!

0/Konu hakkında ne düşünüyorsun?

Daha yeni Daha eski