Yöresel Yün Patik Modeli 14

Merhaba, el işi örneklerinden iki yün patik örneğiyle devam edelim. Ama önce aile yapısı hakkında birkaç cümle söylemek istiyorum. Anadolu insanının aile yapısını oluşturan önemli değerler vardır. Bu değerlerin aktarılmasında, ailenin önemi büyüktür. Çünkü değerlerle ilk olarak ailede tanışılır, benimsenir ve öğrenilir. Aile, adeta bir ahlak okuludur. Aile, sorumluluk, güven, mücadele, adalet, inanç, paylaşma ve dayanışma gibi en temel insani değerlerin ilk olarak öğrenilip uygulandığı yerdir. Aile, kuşaktan kuşağa aktarılması gereken önemli değerlerin oluştuğu yerdir. Çocuk, kendisini hayata intibak ettirici davranışları küçük yaşta öğrenir. Bu öğrenmeler, onun dimağında kolay sökülüp atılamayacak kadar derin bir şekilde yerleşir. Tam da bu noktada, Ataullah Iskenderi'nin şu sözü aklıma geliyor, tabi yanlış hatırlamıyorsam.

5 şiş yün patik örneği

Başlangıçlar sonuçların tecelli ettiği yerlerdir kimin bidayet ve başlangıcı Allah ile olursa nihayeti de onunla ona doğru olur. Bir yün patik örneğinden fazlasını sizlere sunmak istediğimden dolayı bugün böyle bir giriş yapmayı uygun buldum. Yün patik örneğimize gelelim şimdi. Yapılışını tarif edecek olursak, 13 ilmekten başlanır. Her sırada 2 ilmek arttırarak devam edilir. Göz kararı örülür. Ve ayak uzunluğuna göre ölçülmesi gerektiğinde, ayak kalıbına göre deneyerek ölçüm yapılır. Ökçe kısmına gelindiğinde ölçümler arttırılır. Desenler üzerine ne işleyeceğiniz size kalmış.

beş şiş yün patik modelleri motif süslemeli patik örneği

Dilediğiniz deseni, dilediğiniz sayıda işleyebilirsiniz. Bu da bir doğaçlama örneği yün patik işlemesidir. Desen olarak, belli bir sayısı yoktur. Örme süresine gelince, sabahtan akşama kadar bir çift yün patikte yapabilirsiniz. Bir ayda da bir çift yün patik yapabilirsiniz. Erzurum dolaylarında ilgimi çeken bu yöresel yün patik işleme modelini detaylıca inceleyelim. Yeşil, kırmızı ve beyazın doğaçlandığı bir yün patik işlemesidir. Bir sonraki el işi örneğimizde görüşmek dileğiyle...

yün patik örneği

0/Konu hakkında ne düşünüyorsun?

Daha yeni Daha eski