Bitki Çayları Faydaları ve Zararları

bitki çayları faydaları ve zararları

Merhaba blog takipçilerim. Bugün bitki çayları üzerinde biraz bilgi alış verişi yapacağız. Soğuk kış günlerinde bir bardak siyah çay gibisi yoktur, diyenlerimiz revaçta sanıyorum. Pek ağzımın tadı olduğu söylenemez, ben tercihimi papatya çayından yana kullanıyorum. Yada sıcacık bir bardak ada çayı veya ıhlamur yada ayva yaprağı çayı. Off bunun sonu gelmeyecek bir türlü en iyisi ben çayları getireyim. İşte doğamızın uzman doktorları geldiler.

Ada Çayı : Vücut direncini arttırmaktadır. Hafıza kuvvetlendirir ve açar. Bulantıyı durdurur. Sinirleri yumuşatır. Göğsü yumuşatır. Antiseptik özelliği vardır. Ağızda oluşan yara ve iltihapları söker. Aynı zamanda cilde iyi gelir. Tansiyon düşürücü etkisi olduğu için aç karna içilmemelidir.

Ihlamur Çayı : Balgam sökücüdür.Mide ve bağırsakları yumuşatır.Rahatlatıcıdır, çarpıntıya iyi gelir, yatıştırıcı etkisi vardır.Öksürüğe iyi gelir.

Kuşburnu Çayı : Kuvvetlendirir. Kabızlığı söker. C vitamini deposudur. Alerjilere, hemoroid yakınmalarına ve egzama rahatsızlıklarına faydalıdır. Öksürüğü keser.

Defne Çayı : Baş ağrılarına iyi gelir. Saç dökülmesini engeller. Hazmı kolaylaştırır. Uykusuzluğa iyi gelir. Rahatlatıcı etkisi vardır. Antiseptik özelliği vardır.

Papatya Çayı : Benim gibi gaz sıkıntısı olanlara iyi gelir. Spazm çözücüdür. Ağrıları dindirir. İdrar söktürür. Sindirimi düzenler. Sinirlere iyi gelir. Antiseptik özelliği bulunur.

Sinameki Çayı : Kabızlık derdine birebirdir. Bağırsaklar üzerinde müshil etkisi yaparak, tıkanıklıkları önler.

Rezene Çayı : Ağrı ve sancıları giderir. Sinirlere iyi gelir. Gaz ve spazmı gidermektedir. Sindirimi düzenleyici etkisi vardır. Mideye iyi gelir. Sinirleri rahatlatır.

Nane Çayı : Soğuk algınlıklarına birebirdir. Mide bulantılarını keser. Sinir sistemine iyi gelir. Kokusuyla ferahlatır. Çarpıntıya iyi gelir. Hafif antiseptiktir.

Melisa Çayı : Uyku sorunlarına ve sinirlere iyi gelir. Rahatlatıcıdır, hazmı düzenler, mideye iyi gelir.Terletir, gaz giderir. Antiseptiktir.

Biberiye Çayı : Dolaşımı harekete geçirir. Kabızlığı söker. Baş ağrılarına iyi gelir. İdrarı söker. Sindirim sistemini uyarır. Vücutta zehirli kalıntıları söküp atar.

Kış günlerinde haftada birkaç gün ara vererek değişik zamanlarda günde bir bitki çayı bana zindelik vermeye yardımcı oluyor. Bir poşet bitki çayından fazla tüketmemeniz önemlidir. Zira bitki çaylarından zarar görmek istemiyorsak, asla uzun süreli kullanmamalıyız. Sağlık ve güzel günler geçirmeniz dileğiyle.

Daha yeni Daha eski