Aşırı Tüketimi Laksatif Etkiye Neden Olabilir

Başlıkta da söylediğim gibi, nedir bu laksatif etki? Sakız çiğnemenin faydaları ve zararları hakkında bilgi edinelim. Bugün kutu sakızlardan birinden aldım. Ve paket üzerinde yazan içindekileri gayri ihtiyari biçimde okumaya çalıştım. İçeriğinde anlamadığım pek çok madde yazılıydı. Ancak sonunda yazılan uyarı, beni düşündürdü. Hemen derinlemesine bir araştırma yaptım. İşte sonuç..

Bu uyarı aslında hemen hemen bütün ferahlatıcı özelliğe sahip sakızlarda mevcutmuş. Aşırı sakız tüketiminde ortaya çıkan bu durum, kişinin bağırsaklarını aşırı derecede çalıştırıyor ve sonuç olarak kişi ishal (sulu dışkı) oluyor. Bu durum ksilitollü sakız tüketildiğinde görülmekte.

Peki ksilitol nedir? Salata, böğürtlen, karnabahar, muz, mantar, erik gibi selülozlu ürünlerden elde edilen bir çeşit şeker alkolüdür.

Ksilitollü sakızların içinde sorbitol maddesi de dikkatinizi çekmiştir. Sorbitol de, aşırı kullanımda laksatif etkiye sebep olmaktaymış. Kiraz, elma, üzüm gibi taneli tanesiz pek çok meyvede bulunan bir karbonhidrat alkolüdür.

sakız çiğnemenin faydaları ve zararları

İshalken kesinlikle bu maddeler içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmamız gerekiyor. Sakız deyip geçmeyin. Bu uyarı her ne kadar aşırı kullanımda ortaya çıkabilmekte ise de, özellikle irritable bağırsak sendromu gibi hastaların bu tür sakızları daha az tüketmeleri gerekmektedir. Zaten sakız çiğnemenin karın şişliğine sebep olduğu bilinmekte. Bana göre tek faydalı yönü çene kaslarının iyi çalışması ve az da olsa zayıflamayı destekleyici olmasıdır.

Bu sosyal mesajı da verdikten sonra bugünkü konumu da burada bitiyorum. Yeni bir konuda daha görüşmek dileğiyle. Sağlıklı ve hobi dolu günler dilerim...

0/Konu hakkında ne düşünüyorsun?

Daha yeni Daha eski